Uszkodzenie kontrolera SM2258H

Jak rozpoznać typ uszkodzenia w dysku SSD

W przypadku uszkodzeń leżących po stronie elektronicznej istotną rolę odgrywają kontrolki stanu rejestru pracy.

Analizując problem zdalnie, na przykład przez Forum, bardzo często my i inni specjaliści wymagamy, aby sprawdzić zachowanie dysku za pomocą oprogramowania MHDD, Victoria lub każdego innego, który takie stany może wyświetlić.

Jeżeli statusy te nie są w żaden sposób aktywne to można przypuszczać, że problem leży po stronie uszkodzenia elektronicznego.

W każdym innym wariancie pracy nośnika, wchodzenie w status BSY już na etapie inicjalizacji lub w trakcie próby komunikacji, zwracanie dobrego identyfikatora (paszportu) lub przechodzeniu w tryb ROM oraz zwracanie fałszywej informacji z LBA, problemy ze strony elektronicznej można wykluczyć.

Co ulega uszkodzeniu elektronicznemu?

Zniszczeniu może ulec dowolny element nośnika półprzewodnikowego.

Uszkodzeniom samoistnym ulegają najczęściej rezonatory kwarcowe, kondensatory i przetwornice DC/DC. Rezonatory nie są w stanie taktować zegara kontrolera, kondensatory powodują zwarcie w liniach zasilających, a przetwornice nie są w stanie wygenerować napięcia potrzebnego dla danej sekcji.

Do zniszczenia poszczególnych elementów, a nawet całych laminatów przyczyniają się też wadliwe zasilacze.

Do uszkodzeń zewnętrznych najczęściej dochodzi przez błąd Użytkownika lub serwisu i mogą być to zwarcia spowodowane nieodłączeniem źródła zasilania, zła polaryzacja przewodów albo nieostrożny montaż.

Najgorszym uszkodzeniem, które możemy spotkać w urządzeniach flash, jest uszkodzenie kryształów pamięci, ponieważ uniemożliwia to jakąkolwiek naprawę i odzyskanie danych.

Naprawa i odzyskanie danych

W celu przywrócenia komunikacji z urządzeniem konieczna jest jego naprawa.

Niestety ze względu na różnorodność producentów oraz modeli, a niekiedy zastosowaniu zupełnie innych komponentów i płyt PCB w obrębie jednej rodziny urządzeń, nie ma dostępnych schematów ani boardview dla tych urządzeń.

Nie mamy też nigdy 100% pewności, że znalezione urządzenie będzie tym odpowiednim, do póki nie sprawdzimy go fizycznie.

Różnice w budowie mogą być niewielkie, na przykład w postaci nieco zmienionej lokalizacji poszczególnych elementów, albo tak znaczące jak inny wymiar kontrolera i zastosowany raster wyprowadzeń.

Co za tym idzie często pozyskanie dawcy w celu wykonania pomiarów oraz zdobyciu sprawnych części powoduje wydłużenie czasu całej procedury odzysku, a wielokrotnie części udaje się zlokalizować w zupełnie innych modelach, zdawałoby się takich, które w ogóle nie powinny pasować.