Usługi
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID
Odzyskiwanie danych z dysku HDD / SSHD
Odzyskiwanie danych z dysku SSD / NVMe
Odzyskiwanie danych z pendrive i kart pamięci
Baza firmware
Cennik
Adres i kontakt
Błąd SATAFIRM S11 jest typowym problemem dla dysków opartych o kontrolery Phison serii PS3111.
Możemy rozróżnić dwa warianty w jakich występuje ten problem.
Pierwszym jest przechodzenie dysku w tryb awaryjny (ROM) z zaniżoną pojemnością 20 MB (40 961) wykrywanego od razu jako PS3111.
Drugim dysk po uruchomieniu melduje się jako SATFIRM S11, najczęściej z prawidłowym numerem seryjnym, wersją firmware (na przykład SBFM61W2) oraz z realną pojemnością.
W drugim wariancie, pomimo prawidłowego rozmiaru, próba dostępu do danych kończy się zwracaniem pustej zawartości. Mówiąc krótko dysk wygląda jakby został sformatowany.
Większość użytkowników, a nawet serwisów, uszkodzenie dysku SSD utożsamia z uszkodzeniem kontrolera.
Kontroler spełnia rolę tłumacza pomiędzy danym interfejsem a pamięcią w standardzie ONFI i w przypadku jego uszkodzenia z dyskiem nie można się komunikować w ogóle, w tym wprowadzać go w tryb serwisowy (brak aktywnych rejestrów pracy).
Przyczyną uszkodzenia oprogramowania w większości przypadków jest degradacja komórek pamięci, rzadziej błędy wewnętrzne, których algorytmy nie są w stanie naprawić same.
Oprogramowanie wewnętrzne jest zaszyte w części modułów NAND, to w nich znajdują się takie rzeczy jak tablice translacji, listy defektów, algorytmy sposobu zapisu danych oraz korekcji błędów.
Degradacja ta obejmuje zarówno obszar danych jak i strefę serwisową wraz z korekcją ECC, w pewnym momencie błędów nawarstwia się tak dużo, że dysk nie jest w stanie prawidłowo zarządzać swoją zawartością i ulega uszkodzeniu.
W przypadku konieczności odzyskania danych z dysku, w którym doszło do uszkodzenia oprogramowania wewnętrznego każda naprawa lub jej próba zaowocuje bezpowrotną utratą zawartości.
Podczas naprawy oprogramowania wewnętrznego moduły NAND muszą zostać ponownie zainicjalizowane w celu przeliczenia list defektów, a tym samym wszystkie informacje zapisane w modułach pamięci zostają skasowane.
Sama naprawa, jeśli zostanie zakończona prawidłowo, ma najczęściej charakter krótkotrwały i kwestią czasu jest ponowne uszkodzenie takiego dysku.
Dotyczy to wszystkich urządzeń opartych o półprzewodnikowe moduły pamięci.
Wbrew obiegowej opinii to nie tylko GoodRam stosuje najtańsze podzespoły w swoich dyskach SSD, jak widać podobne konstrukcje montowane są u znacznie większej liczby producentów.