Blog, a w zasadzie Vlog

Na początku przedstawialiśmy trafiające do nas przypadki w formie tekstowej, jednak rozwój internetu, hobby oraz chęć samodoskonalenia się spowodował zakiełkowanie pomysłu, aby naszą pracę przedstawiać w inny sposób.

W ten sposób powstał kanał na YouTube oraz konta na Facebook'u i Instagram'ie zbierające fotorelacje.
Fotografia zawsze była dla mnie ciekawa jednak nie pomyślałbym nigdy, że stanie się ona w pewien sposób powiązana z moją pracą. O nagrywaniu i obróbce wideo nie wspomnę.

Jeżeli masz ochotę zobaczyć jak wygląda nasza praca (i ogólnie proces odzyskiwania danych z różnych urządzeń) od kuchni zapraszam na nasz kanał oraz profile społecznściowe!
Może akurat zobaczysz tam swój przypadek?

Żółwik i do zobaczenia!
- Łukasz -

 • Informatyka śledcza / Odzyskiwanie danych

   CSI i podobne twory rozrywki masowej mocno wypaczają świadomość o realnych możliwościach technologicznych w danej branży i odzyskiwanie danych nie jest tutaj wyjątkiem.

   Często to właśnie firmy zewnętrzne pomagają w odzyskaniu danych potrzebnych do analizy sledczej i pozyskania dowodów w sprawie.

   Obejrzyj

 • Kopia posektorowa / Odzyskiwanie danych

   Wiele osób chciałoby spróbować odzyskać dane we własnym zakresie.

   W niektórych przypadkach jest to jak najbardziej możliwe.
   Od czego zacząć cały proces oraz czego unikać podczas próby odzyskania danych przedstawiam w poniższym materiale.

   Obejrzyj

 • Odzyskiwanie danych z rejestratora wideo / Odzyskiwanie danych

   Jak się okazało najprawdopodobniej uszkodzeniu uległ sam rejestrator, my dostaliśmy tylko nośnik pamięci, więc aby nie ryzykować pogłębienia możliwych uszkodzeń podjęto działania prewencyjne mające na celu zabezpieczyć potencjalny materiał dowodowy.

   Sumarycznie okazało się, że sam dysk mógł być sprawny na tyle aby oddać dane od razu. Cóż... I takie przypadki się trafiają...

   Obejrzyj

 • Dysk zewnętrzny Seagate 4TB / Odzyskiwanie danych

   Kolejny raz uszkodzenia programowe HDD wynikają z uszkodzenia fizycznego

   O tym jak powszechne w dyskach Seagate, zwłaszcza nowych, są uszkodzenia łączone mówić nie trzeba. Ale można pokazać, jak wygląda upchanie pojemności 3, 4 a nawet 5TB w 2,5" korpusie.

   Obejrzyj

 • Kamera wideo / Odzyskiwanie danych

   Dość często najlepszym sposobem przywrócenia dostępu do danych jest naprawa urządzenia.

   Dzisiaj w sumie bez opisu, wszystko zostało chyba powiedziane w filmie. Jedyne o czym warto wspomnieć to to, że materiał z usuwania soldermaski z PCB przed lutowaniem drutów nie został nagrany z powodu zapełnienia karty pamięci w mikroskopie.

   Obejrzyj

 • Karta SD / Odzyskiwanie danych

   Woda, zwłaszcza morska, ma bardzo destrukcyjny wpływ na elektronikę.

   Tym razem mówię o tym dlaczego nie wolno bagatelizować nawet niedużego zalania oraz o tym, dlaczego suszenie urządzeń elektronicznych po zalaniu nie jest dobrym pomysłem.

   Obejrzyj

 • Apple Time Capsule / Odzyskiwanie danych

   Przywrócenie dostępu do danych jak i wykonanie kopii nośnika nie zawsze oznacza skuteczność odzysku. Zwłaszcza jeśli danych po prostu na urządzeniu nigdy nie było.

   W trakcie pracy z tym przypadkiem natknąłem się na krótki artykuł dotyczący wady fabrycznej modeli DM001 w pojemnościach 2 oraz 3 TB produkowanych w latach 2014-2018.

   Link do artykułu.

   Obejrzyj

 • Macierz RAID5 NAS Buffalo / Odzyskiwanie danych

   Uszkodzenie dwóch z czterech dysków w macierzy RAID5 w urządzeniu Buffalo TeraStation.

   Aby uniknąć utraty danych z macierzy RAID należy stale monitorować jej parametry pracy, a w razie problemów natychmiast reagować.

   Obejrzyj